Jaké jsou typy invalidních vozíků?

Potřebujete invalidní vozík a nevíte, z čeho můžete vlastně vybírat? Jaké jsou typy invalidních vozíků a pro koho jsou vhodné? Čtěte dál, vše se dozvíte.

Invalidní vozík je pro některé osoby nezbytnou pomůckou. Zajistí jim určitou míru svobody a soběstačnosti. Naštěstí už jsou lidé na vozíčku normální součástí naší společnosti, nikdo se za nimi na veřejnosti neotáčí s opovržením nebo studem a sklopenýma očima.

Těm, kdo vozík opravdu potřebují, ho většinou předepíše lékař. Jenže vozík na pojišťovnu má svá úskalí. Nikdy nebude váš, navíc máte nárok jen na základní model. Ten vám ale nemusí ani trochu vyhovovat. Často se tak stane, že si pacient jde koupit svůj vlastní vozík, který si vybere s ohledem na svůj zdravotní stav i komfort, který k životu prostě potřebuje. Z čeho vlastně můžete vybírat?

Jaké druhy invalidních vozíků jsou na trhu?

Už dávno není na trhu jen jeden typ vozíčku. Dneska si můžete opravdu vybírat. Na trhu najdete hned několik typů:

Pro koho jsou jednotlivé typy vozíků určené?

Každý invalidní vozík musí být pohodlný, nesmí svého uživatele nikde tlačit, působit mu diskomfort. Každý typ se ale hodí pro jiného uživatele.

Mechanický invalidní vozík bývá první volbou

Mechanický vozík je asi ten první, který vás napadne. Je ideální pro seniory, nemohoucí osoby i tělesně postižené. Snadno se obsluhuje, dá se většinou skládat, velkou výhodou jsou bezdušová kola, která jsou zároveň bezúdržbová.

Víte, že mechanické invalidní vozíky dále dělíme na standardní, transportní, odlehčené, polohovatelné, dětské, zesílené (pro osoby až do 300 kg) a variabilní invalidní vozíky?

Elektrický vozík pro komfortní a bezpečný pohyb

Elektrické vozíky jsou poháněny elektromotorem a pyšní se skvělou výbavou, která umožní dětem, dospělým i seniorům bezpečný a pohodlný pohyb. Pyšní se sklopným opěradlem, nastavitelnou opěrkou hlavy, výškově i úhlově nastavitelnými opěrkami nohou a mnoha dalšími vychytávkami.

Víte, že i elektrické vozíky se dál dělí? Vybírat můžete z univerzálních, interiérových, exteriérových a terénních. Myslí se i na osoby se speciálními potřebami, v nabídce jsou i zvedací a vertikalizační vozíky, které vám umožní přístup k věcem, které jsou mimo váš dosah.

Elektrické invalidní skútry pro aktivní jedince

Potřebujete k životu volnost a samostatnost, a to i když musíte používat invalidní vozík? Právě vám jsou určené elektrické invalidní skútry. Elektrické skútry mají volant nebo řídítka, můžete s nimi jezdit po veřejných komunikacích. I bez řidičáku. Ten k jejich obsluze opravdu nepotřebujete.

Náš tip: Vyberte si z tříkolových skútrů do města nebo pohodlných čtyřkolových skútrů, které se podle použití dělí ještě na interiérové, terénní (do těžkého terénu a na nezpevněné cesty), rozkládací (abyste skútr mohli skládat do auta nebo skříně) a invalidní skútry do kopců, které zvládnou kopce až s 16° stoupáním.

Sportovní vozíky, které se snadno ovládají a přispívají k lepší obratnosti

Ani váš handicap vás neodradí od sportů jako basketbal, florbal, tenis nebo tanec? Pak budete potřebovat aerodynamický sportovní vozík z lehkých materiálů.

I sportovní vozíky se dále dělí do dvou skupin. Univerzální sportovní vozíky a downhill vozíky. Ty druhé jmenované potěší příznivce adrenalinových zážitků. Zdoláte s nimi příkrou sjezdovku, pokoříte le16sní sjezd, užijete si hromadu zábavy. I ta přeci k životu patří.

Kategorie: Všechny články