Vozíky Pro Život

volejte zdarma +420 800 221 228

Jak vybrat chodítko

Chodítka slouží jako opora při chůzi pro seniory i pro osoby se sníženou mobilitou.

Pokud chcete být samostatnější, nebo byste rádi zjednodušili život někomu z vašich blízkých, seznamte se s jednotlivými druhy chodítek a jejich parametry a usnadněte si výběr.

Při výběru chodítka berte v potaz, k čemu bude sloužit, kde a jak často se bude nejčastěji používat. Nezanedbatelným parametrem jsou také pohybové možnosti a tělesné proporce budoucího majitele chodítka.

Všechna chodítka mají nastavitelnou výšku. Na nohách jsou tlačítka, s jejichž pomocí nastavíte potřebnou výšku. Nastavitelná výška se u jednotlivých modelů liší a nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 70 do 120 cm.

Chodítka, která slouží jen k občasnému použití nebo k chůzi na krátké vzdálenosti, mají jen jednoduchá protiskluzová madla na ruce z plastu či gumy. 

Chodítka určená k delšímu chození a stání by měla mít pohodlné měkké loketní opěrky k rozložení váhy.

Chodítka se konstrukčně dělí na statická a pojízdná se 2, 3 nebo 4 kolečky. Na krátké vzdálenosti a občasné použití se hodí modely bez koleček. 

Na častější používání jsou vhodnější chodítka s kolečky. Modely se dvěma kolečky jsou na půli cesty mezi statickými a pojízdnými chodítky.

Chodítka bez koleček se nazývají také kroková či statická chodítka. Při chůzi se střídavě posouvá levá a pravá strana chodítka. Kroková chodítka jsou vhodná k chůzi na kratší vzdálenosti třeba po doma. Výhodou je nízká hmotnost a skladnost. Snadno je složíte a naložíte do kufru auta. To z nich dělá ideální pomůcku například pro návštěvy u lékaře nebo u rodiny.

Chodítka se dvěma kolečky jsou kompromisem mezi chodítky bez koleček a těmi kolečkovými. Pohyb s nimi je snazší než s chodítky bez koleček, ale ne tak snadný jako u modelů se čtyřmi kolečky

Při vstávání jsou stabilnější oporou než plně pojízdné modely. Hodí se k chůzi na kratší vzdálenosti po interiéru nebo třeba po zahradě.

Chodítka se třemi nebo čtyřmi kolečky jsou nejtěžší, ale nejlépe se s nimi chodí. Hodí se jak do interiéru, tak ven. Pokud sháníte chodítko na procházky, nákupy i k podpoře pohybu po doma, sáhněte po chodítku se čtyřmi kolečky.

Praktické doplňky dokážou zpříjemnit používání chodítka. Na uložení osobních věcí a menších nákupů se hodí závěsné košíky, tašky nebo držáky na berle. K odpočinku poslouží anatomicky tvarované sedátko, které může být s opěrkou nebo bez. Užitečným doplňkem může být také pláštěnka, světla a další.

Další užitečné informace o chodítkách najdete v sekci Časté dotazy.

Můžete nás kdykoliv kontaktovat na bezplatném telefonním čísle +420 800 221 228, nebo emailem na [email protected].