Vozíky Pro Život

volejte zdarma +420 800 221 228

Jak vybrat přídavné pohony k vozíkům

Máte mechanický invalidní vozík a chcete k němu přidat elektrický pohon?
Tady najdete tipy, jak na to.

V současnosti je možné volit mezi předním přídavným elektrickým pohonem a zadním přídavným elektrickým pohonem. Takový pohon má obvykle podobu dalšího poháněcího kola s přídavnou baterií. 

Na trhu jsou však dostupné i další mechanismy, které se většinou zabudovávají v různé podobě do kol mechanického vozíku. Tato řešení jsou však velmi nákladná. 

Zde najdete nabídku přídavných pohonů.

Pro uživatele je zcela zásadní mobilita. Mechanismus by měl proto být z uživatelského hlediska natolik jednoduchý, aby umožnil připojení a odpojení pohonu během několika sekund. Pokročilé systémy lze připnout a odepnout během 10 sekund.

Ruku v ruce s jednoduchostí instalace kráčí též hmotnost přídavného pohonu. Nejlehčí systémy nabídnou hmotnost menší než 7 kg. Například zadní pohon Click and Go Light váží pouhých 6,8 kg. 

Nejkompaktnější přídavné přední pohony váží 12 kg a vyvinou rychlost až 18 km/h.

Záleží na kapacitě baterie přídavného pohonu a celkové konstrukci. S předními přídavnými pohony dokáže uživatel dojet až 40 km na jedno nabití, například s pohonem Triride Base.

Zejména pro uživatele s omezenou hybností horních končetin je podstatná i maximálně jednoduchá ovladatelnost pohonu.

Ovládání by mělo být optimálně dimenzováno na jednu ruku. Samozřejmostí je variabilní nastavitelnost dle toho, zda je uživatel pravák či levák a jak potřebuje ovládání svého vozíku tomuto faktu uzpůsobit. 

Současná ovládání navíc umožňují i propojení s moderními technologiemi, například formou aplikace, která propojí pohon na mechanickém vozíku s chytrým telefonem. Uživatel si tak jednoduše provede příslušná nastavení, eventuálně získá další informace.

Přídavný pohon celkově ovlivní jízdní vlastnosti vozíku. Volit konkrétní produkt je proto zapotřebí s ohledem na konkrétní záměr využití a náročnost terénu.

Jednotlivé systémy lze přizpůsobit i požadavkům na sportovní jízdu. Vybraný typ pohonu může proto dle záměru uživatele nabídnout i lepší trakci a směrovou stabilitu. Přídavné jednotky díky své rychlosti umožňují dokonce i otočení na místě.

Přídavný pohon umožní mechanickému vozíku dosáhnout různé rychlosti dle odemknutí elektropohonu výrobcem. Zde je však nutné upozornit na legislativní omezení, které stanovuje maximální rychlost na 15 km/h. 

A také je nutné počítat s konstrukčním omezením mechanického vozíku v případě nastavení velmi vysoké rychlosti.

Většina uživatelů vozíků však v současné době preferuje rychlost kolem 8 až 10 km/h. To umožní bezpečný pohyb s vozíkem například na rušných komunikacích a celkově zvýší komfort pohybu na vozíku.

Většina přídavných pohonů je univerzální. Bez jakékoli demontáže nebo jiných speciálních úprav je proto snadno upevníte na libovolný typ vozíku.

Přesto je nutné si kompatibilitu před nákupem zkontrolovat a ověřit, zda jsou například vhodné pouze pro vozíky aktivní. Zejména je to podstatné pro uživatele, který má speciálně upravený mechanický vozík na míru.

Další užitečné informace o přídavných pohonech najdete v sekci Časté dotazy.

Můžete nás kdykoliv kontaktovat na bezplatném telefonním čísle +420 800 221 228, nebo emailem na info@vozikyprozivot.cz.