Invalidní vozík na pojišťovnu nebo za vlastní?

Obdrželi jste u svého lékaře poukaz na invalidní vozík a řešíte, co teď? Kde vozík sehnat? Co musíte udělat, abyste ho měli co nejdřív doma? Čtěte dál, vše se dozvíte.

Invalidní vozík je zdravotnická pomůcka, na kterou máte v případě určitých zdravotních obtíží nárok jednou za pět let. Pojišťovna by vám ho měla proplatit, vás by neměl stát ani korunu. Počítejte ale s tím, že vozík bude majetkem zdravotní pojišťovny. Když se pak pojišťovna rozhodne, že chce vozík vrátit, přijdete o něj.

Jak získat invalidní vozík na pojišťovnu?

Pokud vás trápí zdravotní obtíže, kvůli kterým se bez vozíku neobejdete, navštivte svého lékaře a požádejte ho poukaz na invalidní vozík hrazený pojišťovnou.

  • Váš ošetřující lékař (rehabilitační lékař, neurolog, internista, ortoped) vám předepíše invalidní vozík.
  • Revizní lékař vaší pojišťovny musí nárok schválit.
  • Nemůžete si vybírat mezi jednotlivými vozíky, takzvaně „na pojišťovnu“ máte nárok jen na vozík, který má pojišťovna ve svém číselníku.

Víte, že ani to často neplatí? Revizní lékař, který nárok schvaluje, může zvolit tu nejlevnější variantu a vydá vám repasovaný vozík. Navíc, pokud půjde o novější model, můžete na vozík stejně doplácet. Co na tom, že na nový vozík máte nárok? Úhrada pojišťovny totiž nemusí pokrýt všechny náklady.

Co musíte doložit, když chcete vozík na pojišťovnu?

Součástí poukazu, který vyplní lékař musí být:

  • Dostatečná specifikace požadavku
  • Jen diagnóza nestačí, požadavek je třeba zdůvodnit.
  • Důležitou součástí je popis aktuálního zdravotního stavu žadatele, hlavně popis jeho hybnosti.
  • Na žádance musí být uvedena šíře sedu vozíku, výška a váha pacienta.
  • Žádáte o nový vozík? Pohlídejte si, ať je v žádosti uvedena progrese onemocnění.
  • V případě, že není pacient schopen ovládat mechanický invalidní vozík a z důvodu úbytku svalové hmoty nebo interního onemocnění, může žádat o elektrický vozík. Je třeba ale doložit oční a psychologické vyšetření o způsobilosti k manipulaci s tímto invalidním vozíkem.

Invalidní vozík si můžete pořídit sami

Víme, že to není zrovna levná záležitost, na druhou stranu, chce se vám čekat, až pojišťovna vaši žádost o vozík hrazený pojišťovnou schválí? Nechcete se obávat doplatku na vozík, který vám možná ani tak úplně nesedne? Chcete se vozit „ve svém“? Pořiďte si invalidní vozík, který bude jen váš. Nečekejte na schválení, buďte soběstační doma i venku hned a bez dlouhého čekání.

Víte, že ceny invalidního vozíku přes pojišťovnu jsou až třikrát vyšší, navíc tak můžete získat jen mechanický vozík, případně elektrický, který jezdí maximálně rychlostí 6 km za hodinu? A ani z nich si nemůžete vybírat. Když si vozík koupíte sami, vyberete si ten nejlepší a nejpohodlnější. Kdo jiný si trochu toho pohodlí zaslouží, když ne vy?

Správně vybraný invalidní vozík je důležitý

Může dokonce pozitivně ovlivnit průběh léčby. I psychika totiž hraje velkou roli. Když se vám bude špatně sedět, všude vás bude něco tlačit, budete nevrlí, to se projeví i na vašem zdravotním stavu.

Jak tedy vozík vybrat? Pečlivě a s rozvahou! Vozík musí respektovat všechny vaše potřeby.

  • Pozor na nosnost vozíku. Zvažte se, ať víte, jakou nosnost vozík musí mít.
  • Zohledněte i jeho hmotnost. S těžkým vozíkem se špatně manipuluje.
  • Důležitá je i velikost sedáku. Ten nesmí být ani příliš úzký, ani příliš široký. V prvním případě by byl opravdu nepohodlný, v tom druhém by se špatně ovládal. Ideální je, aby mezi vaší kyčlí a postranicí vozíku byly asi 2 cm volného prostoru.
  • Budete vozík skládat do auta? Pak oceníte tzv. rychlospojku neboli možnost rychle demontovat kola a pak je zase rychle nasadit. Navíc potřebujete vozík, který můžete skládat.
  • Kola vybírejte s ohledem na to, kde budete vozík používat. Bezúdržbová plná kola jsou ideální do interiéru, na vyjížďky do terénu a dlouhé hodiny na vozíku jsou správnou volbou kola pneumatická.
  • Máte problém s udržením rovnováhy v sedě? Pořiďte si polohovací vozík.

Náš tip: Zalíbil se vám elektrický invalidní vozík nebo elektrický invalidní skútr? Pak se zajímejte také o jeho maximální rychlost a výkon. Ideální jsou vozíky s rychlostí 8-10 km/h, ty vás totiž nenechají uprostřed kopce ani před obrubníkem.

Invalidní vozíky hrazené pojišťovnou jsou sice fajn z hlediska finanční úspory, na druhou stranu vám nemusí přinést tolik potřebnou úlevu. Dostanete totiž jen základní vozík s minimem funkcí, který pro vás nemusí být tím pravým.

Kategorie: Všechny články