Uvažujete o koupi elektrického invalidního skútru?
Poradíme, jak vybrat ideální řešení.
- Dojezd a terén pro elektrický invalidní skútr
- Skútr se třemi nebo čtyřmi koly?
- Skladování elektrického invalidního skútru
- Tělesné proporce uživatele
- Převážení elektrického invalidního skútru v autě
- Životnost baterie elektrických invalidních skútrů
- Údržba baterie elektrických invalidních skútrů
- Ovládání elektrického invalidního skútru
- Jízda do kopce s elektrickým invalidním skútrem
Zvažte, zda budete elektrický invalidní skútr používat jen v interiéru a na rovných plochách nebo v terénu. Interiérové a městské skútry mají většinou malá kola a neumí si poradit s většími obrubníky. Jsou vhodné pro jízdu po rovině, většinou na vzdálenost 10 až 15 km. Na druhou stranu jsou skladné, vejdou pohodlně do výtahu, většinou se dají rozložit a převážet v autě.
Pokud potřebujete skútr na běžné každodenní vyjížďky, třeba na nákup nebo do lesa, je vhodné zvolit terénní skútry, které zvládnou většinu běžného terénu, menší obrubníky, dlažební kostky, rozbité chodníky apod. Mají větší dojezd, zpravidla kolem 20 až 40 km. Zaberou však více místa při uskladnění a většinou nejdou rozložit pro převážení. Výjimkou jsou unikátní elektrické skútry Eloflex.
Mezi zákazníky se šíří mýtus, že tříkolový skútr je stabilnější. Pravda je taková, že tříkolové skútry jsou obratnější, jsou vhodnější pro nákup v obchodech, pro zajíždění do sklepů, výtahů a podobně. Pozor ale při jízdě ve svahu nebo při najíždění na obrubník.
Čtyřkolový skútr je stabilnější, bezpečnější a pohodlnější pro delší vyjížďky a v terénu.
Občas se stává, že při dovezení skútru majitel nedomyslel, že má před domem několik schodů a chybí mu rampa. Nebo je vjezd do garáže nebo domu moc prudký, případně jsou úzké dveře, malý výtah, úzké klikaté chodby a podobně.
Zvažte dobře všechny tyto důležité detaily.
U technických parametrů vozíků je vždy uvedena nosnost. Nepodceňujte tento údaj. Pokud vozík přetížíte, ztrácíte záruku, vozík bude mít kratší dojezd a menší stoupání.
Pro vyšší váhu jezdce najdeme vždy řešení. Dostupné jsou vozíky s nosností 225 kg, se širšími sedadly nebo širokými pneumatikami. Pro pohodlnou jízdu je důležitá je i výška jezdce, která by měla odpovídat velikosti skútru.
Někteří zákazníci si skútry vozí s sebou na nákupy, na dovolenou, do lázní a podobně. Rádi Vám poradíme s výběrem skútru, který zvládne rozložit a složit do malého auta i dítě za pár minut.
Pokud vlastníte velké SUV nebo kombíka, pak při sklopení zadních sedadel naložíte skoro všechny skútry, ale pamatujte, že potřebujete nájezdovou rampu a silného spolujezdce. Tady najdete všechny rozložitelné skútry.
Životnost olověné baterie může být klidně 8 let. Na životnost je dána záruka 24 měsíců a vztahuje se na funkčnost a mechanické části. Kapacita baterie klesá používáním a samovolným vybíjením. I baterie, která se nepoužívá, ztrácí kapacitu a musí se pravidelně dobíjet. Je to přirozená vlastnost baterií.
Na kapacitu baterií dávají různí výrobci odlišnou záruku. Obvykle je to 6 měsíců, kdy kapacita baterie (Ah) nesmí poklesnout pod 80 % původního stavu. Nelze si však myslet, že je baterie bezedná a budete s ní jezdit donekonečna. S ubývající kapacitou se snižuje dojezd skútru.
Baterie dávejte po každé jízdě okamžitě nabít “do plna”. Ideální je, pokud skútrem jezdíte, zapněte skútr večer do nabíječky, do rána máte baterie připravené k jízdě.
Moderní nabíječky jsou vybaveny ochranou proti přebití baterie, takže se nemusíte obávat, že bateriím uškodíte. Při odstaveném skútru vypněte a vytáhněte klíček a stav nabití každých 14 dnů kontrolujte, případně dobíjejte.
Používejte jen nabíječku, kterou jste dostali při nákupu skútru. Nepoužívejte nabíječky na autobaterie. Stav nabití kontrolujte vždy na nabíječce ne na displeji skútru.
Ovládání je velmi intuitivní, jednoduché a bezpečné. Zvládne ho opravdu každý. Skútry jsou vybavené elektromagnetickou brzdou, takže pokud pustíte “plynovou” páčku, skútr sám zastaví.
Některé typy skútrů mají navíc “pohotovostní” brzdu. Ovládat skútr můžete podle Vašich zdravotních možností pravou nebo levou rukou směrem dopředu nebo dozadu. Rychlost si plynule nastavujete potenciometrem.
Při jízdě do prudšího kopce než uvádí technické parametry Vašeho skútru se motor zahřeje a “vyhodí” ochrannou pojistku, čímž zachrání motor před spálením. Po vychladnutí a “nahození” pojistky můžete pokračovat v jízdě podle parametrů vozíku.
Další užitečné informace o invalidních elektrických skútrech najdete v sekci Časté dotazy.
Můžete nás kdykoliv kontaktovat na bezplatném telefonním čísle +420 800 221 228, nebo emailem na [email protected].