Uvažujete o koupi elektrického invalidního vozíku?
Poradíme, jak vybrat ideální řešení.
- Účel a použití elektrického invalidního vozíku
- Rozdělení elektrických invalidních vozíků podle účelu použití
- Výběr šířky vozíku a provedení sedačky
- Bočnice a postranice elektrických invalidních vozíků
- Stupačky elektrických invalidních vozíků
- Volba výšky sedu
- Kola elektrických invalidních vozíků
- Příslušenství elektrických invalidních vozíků
- Převážení elektrického invalidního vozíku a další praktické tipy
Elektrický invalidní vozík je určen pro uživatele s omezenou, v některých případech úplnou ztrátou hybnosti dolních končetin. Velmi důležité je zohlednění schopnosti budoucího uživatele k řízení elektrického invalidního vozíku.
Kromě schopností samostatného využití elektrického invalidního vozíku je důležité znát účel užití, v jakém prostředí se s ním uživatel bude pohybovat a zda sám zvládne nastupování a vystupování z vozíku nebo mu bude poskytována pomoc apod.
Elektrické invalidní vozíky se dělí podle způsobu používání na interiérové a exteriérové, dále na vozíky s pevným, popřípadě skládacím rámem a způsobu pohonu. Zde jsou základní typy:
- interiérové
- exteriérové
- skládací
- zvedací
- speciální
- terénní
Při výběru elektrického invalidního vozíku je nejlepším řešením si vozík vyzkoušet. Ale obecně platí, že by na obou stranách boků měl mít uživatel mezi bočnicí a tělem místo asi 1 až 2 cm navíc.
Elektrické invalidní vozíky jsou standardně nabízeny v šířích sedu od 38 do 53 cm s hloubkou sedu v rozmezí 40 až 56 cm. Ale rozsah možností není tak variabilní jako u vozíků mechanických.
Kromě šíře sedu je velmi důležité zvolit správné provedení sedačky. Jednou variantou je plechová deska, která je určena pro dovybavení antidekubitním či jiným speciálním sedákem. Dalšími variantami mohou být ergonomicky tvarovaná sedačka, nebo sedačka v provedení se sedacím kurtem v kombinaci se sedacím polštářem 6 cm.
Standardní bočnice/postranice jsou v provedení buď s rovnou nebo prohloubenou područkou, popřípadě v provedení s prodlouženými a v zadní části zalomenými područkami.
Podnožnou máme na mysli celý díl podnožky od kolene k plosce nohy. Stupačka je stupátko, které je přímo pod ploskou nohy. Nabízíme různé typy podnožek:
- integrované, tedy již součástí rámu
- odnímatelné
- mechanicky polohovatelné
- elektricky polohovatelné
Přední výška sedu se většinou pohybuje v rozmezí od 43 do 53 cm a je přímo závislá na postavení rámu a průměru předních kol. Velikosti předních kol:
- 200×50/8″
- 230×60/9″
- 260×70/10″
Obutí kol volte na základě prostředí, ve kterém se budete na vozíku pohybovat. Obutí zadních i předních kol může být v provedení nafukovacím s duší a pláštěm s vyztuženým hřbetem, popřípadě v provedení bezúdržbovém s pláštěm s pěnovou vložkou.
K většině elektrických invalidních vozíků je dostupná široká nabídka nadstandardního vybavení. Kromě funkčních prvků, které zvyšují komfort a bezpečnost uživatele vzhledem k postižení uživatele, najdete obvykle další vybavení jako:
- boční a hrudní peloty
- bezpečnostní kurt dvoubodový
- hrudní fixační pás
- odklopný terapeutický stolek
- zpětná zrcátka
- držák holí/berlí
- aktivní LED osvětlení a jiné
- a další
Pokud máte požadavek častého převážení elektrického invalidního vozíku v autě, je předpoklad, že máte auto prostornější a bude vybaveno “výtahem”. Jiná možnost, jak dostat elektrický invalidní vozík do auta, jsou například nájezdové rampy.
Další užitečné informace o elektrických invalidních vozících najdete v sekci Časté dotazy.
Můžete nás kdykoliv kontaktovat na bezplatném telefonním čísle +420 800 221 228, nebo emailem na [email protected].